Španělská cava
Španělské šumivé víno cava je často ve stínu italského prosecca a tradičního champagne, přitom se jedná o třetí nejprodávanější typ šumivého vína na světě. Vyrábí se tradiční metodou, tedy sekundárním kvašením v lahvích (stejně jako vyhlášená francouzská šumivá vína). Milovníci bublinek ocení zejména nižší cenu, a proto je často považována za alternativu k champagne.
Historie
Až do 70.let 20.století se španělské šumivé víno jmenovalo champán nebo champaña, aby ho však nepletli s francouzskými víny, přejmenovali ho na cavu, co ve španělštině znamená sklepení (místo, kde vína zrají). První španělská šumivá vína byla vyrobena v druhé polovině 18.století. Španělský zákon určuje 8 oblastí, ve kterých se tato vína můžou vyrábět, naprostá většina však pochází z katalánské oblasti Penedes, která se nachází nedaleko Barcelony.
Vlastnosti a druhy
Mezi typické vlastnosti cavy patří jemné bublinky (stejně jak u Champagne) a ovocná chuť.
Tradičně se vyrábí z odrůd: Macabeu, Parellada a Xarel-lo, avšak na její výrobu můžou být použity i další odrůdy jakou jsou Pinot noir nebo Chardonnay. Cava se vyrábí bílá nebo růžová.
Stejně jako jiná šumivá vína se cava vyrábí s různou cukernatostí, od nejsušších až po sladké:
- Brut Nature – do 3g cukru/l (bez přidaného cukru)
- Extra Brut – 0- 6g cukru/l
- Brut – 6-12g/l – nejpopulárnější druh
- Extra Seco (Extra Dry) – 12-17g/l
- Seco (Dry) – 17-32 g/l
- Semi-Seco (Semi dry) – 32-50g/l
- Dolc/Dulce – víc než 50g/l – téměř se nevyrábí
Dle doby zrání v lahvích se cava stejně jako španělská tichá vína označují jovén – mladé cavy (nejčastější typ), který zraje v lahvích 9-15 měsíců, reserva (15-30 měsíců) a Gran reserva (více než 30 měsíců v lahvích).